Onsdag 19. juni 2013

Søgefelt

Spanien får et hak nedad

27. apr 12 Dagens Aviser Skrevet af Berlingske Tidende
0

Det ser rigtig skidt ud med økonomien i Spanien. Det blev sent torsdag understreget af kreditvurderingsinstituttet Standard & Poor’s, der nedjusterede Spaniens kreditværdighed med to karakterer fra A til BBB+.

– Vi vurderer, at Spaniens budgetunderskud sandsynligvis vil bliver forringet på grund af den yderligere økonomiske nedgang, lyder det fra Standard & Poor’s.

Instituttet regner også med, at den spanske stat bliver nødt til at komme bankerne til undsætning igen, da deres økonomiske rygrad simpelthen er for svag.

– Den negative vurdering afspejler de betydelige risici for Spaniens økonomiske vækst, og den betydning de vil have for landets kreditværdighed, skriver Standard & Poor’s.

Du har ikke adgang til at tilgå siden. Artiklen er forbeholdt medlemmer. Hvis du er medlem kan du logge ind her. Hvis du ønsker at købe et medlemsskab, kan du gøre det her.