Lørdag 25. maj 2013

Søgefelt

Det handler om at....forstå

22. maj 12 Kampagner Skrevet af Susanne Ingemann
0

Forsikringsselskabet Gjensidige har lanceret fire nye film på nettet, som skal klæde danskerne på til at forstå de ofte uigennemskuelige paragraffer i policerne. Rosenstand & Kyllebæk og Onoffline har kreeret.

Relaterede artikler

- Jeg magter det ikke, John-John, siger komikeren Linda P i en af sine mange sketches – en talemåde, som danskerne i stor stil har taget til sig.

Udtrykket kunne såmænd også sagtens komme fra de fleste ganske almindelige danskere, når talen falder på forsikring. For det er ikke altid så nemt at finde ud af, hvad friskadedækning egentlig er, og hvornår indboforsikringen dækker – og ikke dækker.

Det er den viden, man hos det norskejede forsikringsselskab Gjensidige har taget udgangspunkt i med en ny film-kampagne på nettet, som reklamebureauet Rosenstand & Kyllebæk og produktionsselskabet Onoffline står bag.

Du har ikke adgang til at tilgå siden.Arkivet er forbeholdt medlemmer. Hvis du er medlem kan du logge ind her. Hvis du ønsker at købe et medlemsskab, kan du gøre det her.