Over 80 pct. af vore indkøb er forberedt, før vi trykker på købeknappen. ”Hvis virksomhederne vil sælge, skal de være til stede, mens forbrugerne forbereder sig, siger Per Østergaard. Lektor i marketing ved SDU.
Forbrugerne tror, de er individuelle, unikke og rationelle. Det er jo ikke så enkelt. De fleste af os vælter ind i flokke, hvor vi deler alt muligt, herunder trangen til at aktivere kreditkortet. Det vi har gang i er ”købsforberedelse”, og det sker længe inden, vi går ned i butikken eller bruger Mastercard’et på nettet.
– Som forbrugere deltager vi med liv og sjæl i de fællesskaber, vi finder relevante. Men de fællesskaber går på kryds og tværs af andres fællesskaber. Det er bl.a. derfor, at push-kommunikation får det sværere, siger Per Østergaard, lektor ved Institut for Marketing ved Syddansk Universitet. ”Uden at vi af den skal ignorere værdien af masse-kommunikation.”
Købsprocessen forandrer sig?
Mobilbetalinger - hvornår bliver mobilbetaling almindeligt i Danmark?