Novo Nordisk har meldt sin entré i professionel cykling. Er de blinde, har de overset farerne? Sponsorekspert Carsten Buhl mener nej, Novo ved, hvad koncernen vil, selvom der stadig er risici, der kan punktere satsningen, skriver han i dette blogindlæg.
Da Novo lancerede sit sponsorat af et cykelhold, overraskede det mange eksperter og fans. Sponsoratverdenens branchefolk talte diskret om, at nu havde det ellers så perfekte Novo tabt hovedet.
En af de bedste og højest profilerede ”do-only-good” virksomheder gik med bind for øjnene lige ind i dopingspøgelsets vidt åbne gab – med garanti for skandaler, dårlig PR og solide skrammer i det anerkendte og respekterede CSR -renommé. Og så oveni købet med udmeldinger om, at man ikke nødvendigvis vil have stor sportslig succes!
Jura: Når markedsføring bliver krig - hvor langt kan man gå?