Kreativitet er lig med at få ideer. Men hvem har ikke prøvet at sidde og glo, helt tanketom, ind i væggen, eller ud af vinduet, eller… Kreative får ideer, ja, men de ryster dem nødvendigvis ikke ud af ærmet! Og det er der vel ikke noget at gøre ved, sådan er det jo bare – eller er det?
Nej, ikke ifølge Dorte Nielsen, der til januar næste år, udkommer med en bog med arbejdstitlen “117 måder at få en idé på“, eller slet og ret “Idébogen“.
Dorte Nielsen er AD’er og har som sådan arbejdet på flere af de førende reklamebureauer i London. I dag underviser hun i kreativitet på Den Grafiske Højskole i København, som gæstelærer på Reklameskolen, og så er hun kommende forfatter.
– Jeg har aldrig selv kunnet holde ud at sidde og stirre ind i væggen. Jeg vil hellere arbejde med metoderne til at få ideer. Det er det bogen handler om – forskellige værktøjer til at få folk til at tænke, fortæller Dorte Nielsen, men hun understreger samtidig, at hun ikke er nogen “guru“ på området, at hun ikke har løsningerne, men at hun bare altid har interesseret sig for de forskellige veje ind i kreativitetens forunderlige land.
REN MAGI
Ifølge Dorte Nielsen handler det grundlæggende om ikke at tænke traditionelt, at starte andre steder end hvor man plejer, og så udnytte magien ved at lade underbevidstheden arbejde for sig.
– I London er det f.eks. meget brugt at lade sig inspirere af andre ting. Og inspirationen er alle steder, på en tur ned af gaden, på museet, i biografen, til koncerter, med videre. Der er ingen grænser, hvis man er åben overfor at lade inspirationen indfinde sig. Og så kommer ideerne, hvorfra er der ingen der ved, og det er netop det magiske ved det, fortæller Dorte Nielsen, der som underviser i kreativitet, har set de forskellige metoder virke på eleverne.
– Mine elever bliver faktisk bedre og bedre til at få ideer, hvilket vel også viser, at øvelse gør mester. Derfor skal man heller ikke give op, men udfordre sig selv – slå hjernen fra, og lad ideerne komme til dig, udnyt magien simpelthen, smiler Dorte Nielsen.
BILLEDE, TEKST OG LOGO
Efter flere år i London og hjemme i Danmark igen, funderer Dorte Nielsen over det kreative danske niveau.
– Uden i øvrigt at være ekspert mener jeg, at den danske reklame mangler enkelthed, og at der bliver tænkt alt for traditionelt. F.eks. ser man alt for ofte konceptet med “et billede, tekst og logo“, og alt for meget tekst vel at mærke. Og det siger jeg ikke kun fordi jeg selv er AD’er, men jeg tænker ofte “hvem i alverden gider at læse al den tekst!“. Jeg synes at der mangler utraditionel tænkning.
– I stedet for at afkode, hvad man gør i den udenlandske reklameverden, bør man forsøge at få inspirationen helt andre, og mindre indlysende, steder. Også m.h.t. de medier man bruger, hvorfor altid lave reklamefilm, når folk er så trætte af dem, og hvorfor altid køre annoncerne i dagbladene, når alle ved, at det ikke går så godt for dem.
På spørgsmålet om, hvorfor den engelske reklameverden er langt foran Danmark, når det handler om kreativitet og nytænkning, mener Dorte Nielsen, at meget af svaret ligger i det engelske samfund.
– Man er vant til at kæmpe, fordi der i et klassesamfund er mere at kæmpe for. I Danmark har vi ikke den samme kampånd, fordi vi har det for mageligt og godt, og det smitter bl.a. af på kreativiteten.
FREMTIDEN ER DET VISUELLE
Alle er enige om at bureaustrukturen vil ændre sig indenfor de næste 10 år, og her mener Dorte Nielsen, at branchen bør være på forkant med udviklingen. Det er vigtigt at handle tidligt med vision, snarere end for sent af nødvendighed.
– Vi er midt i den digitale revolution, og det går ekstremt hurtigt. I England er bureauerne i fuld gang med “at være på forkant med udviklingen“, bl.a. er situationen nu, at flere og flere kan vælge tv-programmer fra eller til, så det handler altså om at være uhyre kreative når det gælder om at få folk til at se reklamefilm. Og i det hele taget at udnytte udviklingen til egen fordel. At opfinde nye medier, fordi den traditionelle tankegang, om “at så laver vi en kampagne baseret på annoncer og reklamefilm“, snart vil være en saga blot.
– Vi har kreativiteten, hvilket er alfa omega, ud fra den kan vi skabe og udvikle i al uendelighed, det er simpelthen vores vigtigste værktøj. Jeg tror på at de visuelle idéer vil stå sig stærkt i fremtiden, og at det er det man bør satse på, hvilket ikke kun vil gøre sig godt internationalt, men også nationalt, siger Dorte Nielsen.
(Billede: CD nr. 119+120, side 28A)