DIA 2012-ledelsen har evalueret de seneste år og besluttet, at DIA-priserne skal honorere nytænkning og effekt for annoncørerne, snarere end nørdede målinger af bannerannoncering og søgeord.
Danish Internet Awards (DIA) forlader i år præmieringen af bannerannoncer og søgeord og fokuserer i stedet for på nytænkningen inden for digital kommunikation. Det er intentionen efter en proces, hvor de involverede bag DIA-foreningen evaluerede de seneste års award-shows og nåede frem til et bredere formål med festlighederne.
‒ Det kan godt være, at DIA fra starten gjorde klogt i at præmiere bannere og søgeord, men det er hverken tidssvarende, relevant eller i overensstemmelse med en nutidig fortolkning af digital kommunikation, siger Kim Jong Andersen, nyudnævnt juryformand for DIA 12 og direktør i DDB Danmark.
Helt konkret betyder den nye strategi, at der ikke i år findes præmier til ”årets banner” og ”årets søgeord.” I år er posen rystet og de nye kategorier er:
Mobilbetalinger - hvornår bliver mobilbetaling almindeligt i Danmark?