Tirsdag 21. maj 2013

Søgefelt

Videoer favner al kommunikation

10. feb 12 Digitalt Skrevet af Christian W. Larsen
0

Videoerne rykker ind og skubber ”Den Store” reklamefilm i baggrunden. Digitaliseringen og kundernes krav tvinger bureauerne til at tænke langt bredere, når der kommunikeres med levende billeder, lyder det fra envisions tidligere digitale chef.

Lige før sommerferien kørte Mona Juul den store kost igennem envision i Århus. Det gjorde den adm. direktør bl.a. som et forsvar for at bevare Føtex som kunde, men processen kostede bl.a. den digitale chef Ronni Madsen og 36 andre medarbejdere ”livet.” Envision købte som et led i den restrukturering halvdelen af web-specialisterne Nørd, og Ronni Madsen måtte til at tænke nyt. Det gjorde han sammen med bl.a. Mads Munk, CEO for M2Film, der i øvrigt har produceret en række perler for bl.a. envisions og Uncles kunder, nemlig Fraværs-kampagnen for Undervisningsministeriet, Calles provokerende grænsefilm og Kohbergs nye Sidney Lee-boller.

Du har ikke adgang til at tilgå siden.Arkivet er forbeholdt medlemmer. Hvis du er medlem kan du logge ind her. Hvis du ønsker at købe et medlemsskab, kan du gøre det her.