Onsdag 22. maj 2013

Søgefelt

Kejserens nye klæder

27. aug 12 Skrevet af Lene Hjorth
0
Lene
Hjorth
Lene Hjorth er CSR-chef hos BRFkredit og blandt de mange CSR-initiativer, BRFkredit har iværksat, er "Flere praktikpladser", et forsøg på via partnerskaber at skaffe praktikpladser til både nydanskere og etniske danskere, og "PÅ TVÆRS", der sigter efter at forbedre vilkårene i de almene boligområder. Der indgår også bl.a. computerdonationer, og projekt "MurMal", der går ud på, at beboerne sammen med professionelle kunstnere forskønner udvalgte byrum. Desuden rådgiver BRFkredit økonomisk trængte beboere i de almene boligområder.

CSR har på det seneste skabt en del debat her på markedsforing.dk. Tak for det, vi behøver nemlig debat for at blive klogere, så vi sammen kan forbedre virksomheders CSR-indsats. Uden mellemregninger er min holdning klar:

Åbenhed bør være en del af alle virksomheders strategi, og ikke kun gælde for kommunikations-strategien. For der vil altid være en lille kritisk dreng, der afslører, at kejseren er helt nøgen, hvis virksomheden plæderer åbenhed, men i realiteten er lukket som en østers.

Moderne, kritiske forbrugere kræver gennemsigtighed, og de honorerer virksomheder, der er åbne. Tiden til lukkethed er for længst passeret, og forbrugerne vil stemme med kreditkortet.

Du har ikke adgang til at tilgå siden.Arkivet er forbeholdt medlemmer. Hvis du er medlem kan du logge ind her. Hvis du ønsker at købe et medlemsskab, kan du gøre det her.