Digital markedsføring er i fremgang over alt. Sociale medier er ved at være et helt normalt marketing-værktøj, viser tal fra Danmarks Statistik.

Men hvordan står det til med små og mellemstore virksomheder og marketing på nettet, spurgte Google for nylig?

Konklusionen er, at de små og mellemstore virksomheder sakker bagud med den digitale markedskommunikation. Og Google opdagede et sjovt paradoks:

Når virksomhedsejere som privatpersoner skal foretage et køb, researcher de på nettet inden købet, ligesom alle andre. Men de tror ikke, at online markedsføring virker for deres egen virksomhed, når de skal finde nye kunder eller sælge produkter.

Det vil sige, at de forventer som privatperson, at andre virksomheder har en online tilstedeværelse, men når de tager direktør-kasketten på, glemmer de at få deres egen virksomhed på nettet.

Og Google Danmarks undersøgelse viser, at 47 pct. af SMV’erne ikke kender mulighederne for online annoncering og i denne gruppe mener 29 pct. heller ikke, at det er relevant for deres virksomhed. De færreste er klar over, hvor meget, der reelt bliver søgt online efter deres virksomhed.

Bo Sandberg, cheføkonom i Dansk Byggeri, mener, at der venter et langt, sejt træk for SMV’erne:

– Malet med bred pensel, halter SMV-segmentet efter udviklingen i det øvrige erhvervsliv. Det gælder fx både it-investeringer pr. beskæftiget og arbejdsmæssig anvendelse af digitale medier, hvor f.eks. kun 45 pct. af virksomhederne med 10-19 ansatte i 2014 bruger sociale medier bl.a. til markedsføring, mens det tilsvarende tal for virksomheder med mindst 100 ansatte, er 64 pct..

I værste fald risikerer SMV’erne at måtte dreje nøglen om, hvis de ikke møder kunderne, hvor de er. De store konkurrenter er jo til stede på nettet.