De fleste virksomheder kender problemet: Der er masser af besøg på hjemmesiden skabt af alskens marketingtiltag, men lige lidt hjælper det.
Meget få giver sig til kende og endnu færre bliver rent faktisk kunder i butikken.
Idémanden bag Crowdio, Anders Mayntzhusen, driver også videoproduktionsfirmaet Kinth på syvende år, og han har selv oplevet frustrationen over, at gæster på websitet kun sjældent bliver konverteret til leads eller nye kunder.
Masserne er magtfulde
For ham var den mest naturlige løsning at give brugerne mulighed for at chatte direkte med virksomhederne, og den ide udviklede sig til virksomheden Crowdio.
Her er krumtappen et produkt, der placerer et script på virksomhedens hjemmeside. Kunden kan selv betjene chatten med browseren på computeren eller via en app på tablet eller smartphone. Alle data opsamles, så man kan genfinde historikken og opsamle leads.
Kunden kan desuden abonnere på at få Crowdios freelanceagenter til at besvare henvendelser på sitet enten døgnet rundt eller blot, når virksomhedens medarbejdere har fri eller under spidsbelastninger.
Alle agenter bliver trænet og certificeret til at betjene en given virksomheds kunder, inden de kommer på chatten.
Og så er der forbrugerne
I dag er Kinth (naturligvis) kunde hos Crowdio. Vel at mærke sammen med 100 andre virksomheder såsom Columbus, iRep, Lasertryk, Carlab og Minbolighandel.
Ifølge iRep, leverandør af reparationer og service af Apple-produkter, taler resultaterne for sig selv.
– Hos iRep har vi gennem samarbejdet med Crowdio oplevet en væsentligt højere kundetilfredshed ved brugen af vores hjemmeside, og har samtidig kunnet konstatere at vores konvertering af besøgende til kunder er steget ved at bruge Crowdios løsning, siger Kenneth Goldy, der er adm. direktør hos iRep.
Mange forbrugere kender derimod det omvendte problem, at når man om aftenen har tid til at surfe, så er både salgsafdelingen og kundeservice hos virksomhederne, man er interesseret i, gået hjem.
– Crowdio løser to problemer for virksomhederne. Vi forbedrer deres online dialog med kunderne og kan være der, når de selv holder fri eller har travlt med andre gøremål, fortæller Frank Enevoldsen, der er adm. direktør og medejer af Crowdio.
Gang i butikken
– Vi har udviklet et chatværktøj, der både kan opsamle leads og betjene kunderne døgnet rundt. Endelig har vi en crowd af trænede freelance agenter, der betjener besøgende på virksomhedernes hjemmesider, når virksomheden ikke selv gør det, fortsætter han.
Frank Enevoldsen kom til Crowdio som investor og adm. direktør fra et job som Vice President hos telegiganten Verizon, hvor han var ansvarlig for Norden.
Forud havde han en lang karriere i både Verizon og PBS med fokus på især generel ledelse og salg.
I dag er Crowdio udover Frank Enevoldsen ejet af bl.a. Crowdios COO Nikolaj Nielsen og idémanden Anders Mayntzhusen. De tre udgør sammen med bestyrelsesformand Mads Fosselius ledelsen af Crowdio.
Crowdio har i dag 13 medarbejdere, hvoraf seks sidder på kontoret i København. Herudover crowdsources agentdelen, hvor der i dag er tilknyttet godt 500 freelance-agenter.