Trykkeribranchen forandrer sig kraftigt i disse år fra relativt få ordrer med stor volumen, typisk aviser og magasiner, til mange små ordrer.
Det udnytter tjenesten Gelato Cloud, der netop har specialiseret sig i at håndtere disse småopgaver og har sat sig for at gøre livet lidt lettere for de marketingfolk og kreative, som håndterer dem.
Og der er måske god grund til at følge lidt med i trykkeribranchen, da den er langt større, end de fleste går og tror. Den omsætter globalt for 800 milliarder dollars, så den langt mere sexede musikbranche (16 milliarder dollar), spilleindustrien (90 milliarder dollar) og cloud-baserede services (125 milliarder dollar) halter meget langt bagefter.
Alligevel flyder hverken dagspressen eller de sociale medier ligefrem over med nyheder fra branchen.
– Trykkeribranchen er bygget op om gammeldags forretningsmodeller. Udviklingen har været fokuseret på hardware, men den reelle innovative udvikling ligger inden for software. Konsolideringen i branchen er brutal, siger Christian Sæterhaug, CMO for Gelato Group.
Hård konsolidering
Alene i Tyskland er der 11.000 trykkerier, hvilket forventes at blive reduceret til 6.000 i løbet af de kommende fem år.
– Vi er i bund og grund en tjeneste, som kan udnytte den tilgængelige kapacitet både nu og i fremtiden, siger Christian Sæterhaug.
Gelato Cloud har strikket en proces sammen, der kan håndtere stigningen af små ordrer. Det sker ved, at de små ordrer bliver samlet på en printplade hos trykkeriet, så der ikke bliver brugt tid på opsætning for hver enkelt opgave. Gelato har installeret teknologien hos trykkerier verden over, hvilket muliggør levering inden for 72 timer i 40 lande.
– Vores tilbud til kunderne er lige ud ad landevejen. Vi gør det lettere og mindre tidskrævende at håndtere tryksager. Hvis du sidder i Danmark, er det lige så enkelt for dig at få noget trykt til dine kollegaer i Frankrig eller Sydkorea, som var du der selv, slutter Christian Sæterhaug.