Tirsdag 21. maj 2013

Søgefelt

Begmand til reklamevagthund

11. apr 12 Kampagner Skrevet af Lars Hedegaard Pedersen
0

En gammel tvist mellem Forbrugerombudsmanden og Ung Rejs er nu blevet afgjort i Landsretten. Ung Rejs blev frifundet for at bryde markedsføringsloven.

Ung Rejs brød ikke markedsføringsloven, da bureauet annoncerede i ungdomsbladene Chili og Tjek for de såkaldte "drukrejser". Sådan lød dommen i Landsretten i går.

Dermed er der blevet sat endnu et (foreløbigt) punktum i sagen, som Forbrugerombudsmanden i 2008 rejste som en prøvesag for at få skabt præcedens for indirekte markedsføring af alkohol over for unge under 18 år.

De omstridte reklamer fandtes i ungdomsmagasinerne Chili og Tjeck, der hverken viste eller omtalte alkohol, men henviste til Ung Rejs’ hjemmeside, som bag et “18 års-filter” gav adgang til forskellige rejseprodukter, som omtalte alkohol.

Og det er ifølge Vestre Landsret ikke ulovligt. Forbrugerombudsmanden har tidligere fået medhold i Byrettten.

Du har ikke adgang til at tilgå siden.Arkivet er forbeholdt medlemmer. Hvis du er medlem kan du logge ind her. Hvis du ønsker at købe et medlemsskab, kan du gøre det her.