Det forbigik næppe nogens opmærksomhed, da den østrigsk-ejede energidrik Red Bull i oktober sidste år sendte faldskærmsudspringeren og base jumperen Felix Baumgartner ud i et frit fald fra stratosfæren i 39 kilometers højde.
Heller ikke Red Bulls Cliff Diving-events, hvor atleter springer i vandet fra høje – meget høje – og ofte usædvanlige steder verden over, går ubemærket hen. En af spring-begivenhederne foregik i øvrigt i København i sommer.
Og ja, det handler alt sammen om content, content, og content, og Red Bull er på verdensplan formentlig et af de brands, der mestrer disciplinen med størst succes.
Men hvad færre måske ved, så er det ikke kun de store stjerner og de verdensomspændende begivenheder, der tages fat på, når energidrikken tænker content. Mindre kan også gøre det.
Byggeri i Bjerringbro
Et godt eksempel på dét er den talentfulde unge danske BMX-kører Chris Christensen, som Red Bull er sponsor for. Han stod sidste år med det problem, at mange af hans udenlandske konkurrenter havde langt bedre træningsfaciliteter, som oven i købet lå tættere på deres bopæl.
Så hvad gjorde Red Bull? Jo, man allierede sig med knægtens familie og venner, sørgede for at de var ”ude af huset” i Bjerringbro i et par dage – og byggede en splinterny træningsbane lige uden for huset ( se film under artiklen).
Ikke en event som egnede sig til at ”gå worldwide” som Felix Baumgartner, men en god historie – og et godt eksempel på, hvordan energidrikken tænker content.
I sommer kvitterede Chris Christensen i øvrigt med at vinde European Championship i BMX race.
Dans på hovedet
Og senest har den unge danske breakdancer Rico – også kaldet Zoopreme – fået chancen for at komme videre med sin karriere via Red Bull.
Energidrikkens breakdance-stjerne Red Bull All Star Cico mødte nemlig tidligere på året danskeren i København ved den nordiske udgave af breakdancekonkurrencen Red Bull BC One Cyper.
Den verdenskendte og professionelle danser Cico var blandt dommerne i konkurrencen, hvor Rico stillede op – og endte på en 2. plads. Men siden mødtes de to igen – denne gang i forbindelse med opførelse af H.C. Andersens eventyrshow i Tivolis Glassal, hvor de begge var udvalgte dansere.
Og nu har Red Bull All Star Cico taget det unge danske talent under sine vinger og hjælper ham videre mod drømmen om en professionel dansekarriere. Det kan du se en film om her.
En træningsbane til Chris