Med ambitiøse mål om at tilbyde danskerne et endnu større katalog af brugte, men også nye varer lige fra designermøbler til børnetøj og familiebiler, opruster eBay Danmark nu med en B2B marketing manager.
Manden, der skal bestride jobbet hedder Joackim Penti, og har bl.a. bygget Boligas selvsalg op fra bunden.
Han har desuden en fortid som manager for Le Gammeltoft, partner i eget mediebureau, en del af Coca Colas media field sales – og han har sågar været med i de glade dage på Dagbladet Dagen.
Og Head of Marketing & PR hos ebay Danmark, Mads Arentoft, har store forventninger til den nye B2B manager:
– Med den solide viden Joackim Penti tager med sig til eBay har vi nu det stærkest mulige marketingsteam – og det tegner rigtigt lovende for 2016, hvor vi både på Motors og DBA har meget ambitiøse vækstmål. Ikke mindst i forhold til vores businesskunder, siger han og fortsætter:
– På DBA har vi fx et stærkt fokus på at vækste udbuddet af fabriksnye varer på sitet. Qua vores enorme trafik har vi virkelig et attraktivt produkt at tilbyde mindre webshops rundt omkring i Danmark. Hos os får man som ecommercer mulighed for at nå ekstremt bredt ud til folk, der specifikt søger på nogle brugte varer, man måske kan tilbyde fabriksnye i sin webshop. Dét skal Joackim Penti hjælpe os med at formidle.
Om sit ny job siger Joackim Penti selv:
– eBay står for mig som et af de mest innovative og cool ecommerce-forretninger i verden, og jeg er både stolt og ydmyg over at stå i spidsen for en så vigtig del af marketingsområdet som B2B, der virkelig vokser og bliver en stadig større del af kerneforretningen i eBay Danmark.
Joackim Penti startede i sit 1. august og har DBA Business samt forhandlerværktøjet Bilinfo som sine to vigtigste fokusområder.