Media- og kommunikationsbureauet Mindshare har det seneste år været i hastig vækst på social media området og positionen cementeres nu med rekrutteringen af to af social media-branchens stærke unge profiler.

Det drejer sig om Tina Mellergaard Jensen, der kommer fra en stilling som social media advisor i Advice, samt Mikkel Rossing, der har foldet sig ud som digital strateg hos TDC bl.a. med det overordnede ansvar for Telmore på sociale medier.

Tina Mellergaard Jensen bliver Mindshares nye Senior International Social Media & Content Strategist, og Mikkel Rossing går ind som Social Media Advisor.

Og ifølge Jacob Holst Mouritzen, der er Head of Social hos Mindshare, er de to blandt branchens stærkeste profiler lige nu:

– Der er mange om buddet på social media området, og de dygtige folk hænger ikke på træerne. At det er lykkedes os at flytte to så stærke talenter, beviser kun at vi i Mindshare er på rette vej. Både brandmæssigt og i vores tilbud til kunderne, siger han.

Glæder sig til samarbejdet

Og både Tina Mellergaard Jensen og Mikkel Rossing glæder sig til de nye udfordringer:

– Mindshare står med en unik markedsposition blandt danske bureauer, hvor de har formået et set up, der samler kommunikations- og mediebureau i et. Og begge dele med udgangspunkt i indsigter fra en af landets største databanker. Jeg glæder mig til at blive en del af et innovativt bureau, der i den grad har forstået data driven marketing og har foregrebet modningen af social media branchen ved at sammensætte et team, der forstår både kommunikation, indhold og annonceringsstrategi, siger Tina Mellergaard Jensen.

Mikkel Rossing supplerer:  

– Mindshare er et meget professionelt og innovativt bureau, hvor der er en perfekt balance mellem kreativitet og indsigter. Der er ikke nogen tvivl om, at denne kombination er afgørende for at skabe gode kampagner på sociale medier både nu og i fremtiden. Jeg er glad for at støde til et team, der i forvejen arbejder ud fra denne tankegang, og jeg glæder mig til at hjælpe med at fortsætte den positive udvikling.

Mindshare har gennem de seneste år skabt effektivt social media-arbejde for bl.a. Faxe Kondi, Ford og Dove, og Jacob Holst Mouritzen er ikke i tvivl om retningen:

– Siden jeg kom til i foråret 2014, har det været mit klare ønske, at vi skulle løfte os på social media området. Både på det kreative, men bestemt også på det strategiske plan. Første skridt på rejsen tog vi med ansættelsen af et stærkt kreativt team til at forbedre vores content og konceptuelle arbejde. Næste skridt var at løfte vores strategiske og kunderettede evner. Det er lykkedes udover forventningen med disse to profiler, slutter han.