Skal dit brand overleve, så skal du smide forsigtigheden over bord og kaste dig over Real Time Marketing. Sådan lyder opfordringen fra David Meerman Scott.
Sociale medier, smartphones og internet overalt bør få marketing-professionelle til at gå nye veje.
Sådan lød opsangen, da blogger, forfatter og meget mere David Meerman Scott i går talte til en sal fuld af marketingprofessionelle ved en konference afholdt af e-mail-marketing specialisten Apsis i Stockholm.
- Moderne marketing handler om at være i stand til at kommunikere direkte og lynhurtigt med sin målgruppe. ”Real Time Marketing”, kalder jeg det, sagde Scott, der blandt andet har skrevet bogen ”The New Rules of Marketing & PR”, som er udkommet på 26 sprog.
Som et eksempel på en virksomhed, der har udnyttet dette i en relativt billig, men effektiv, kampagne, nævnte han solbrillebrandet Oakley.
Mobilbetalinger - hvornår bliver mobilbetaling almindeligt i Danmark?