Omfavn forandring og opnå PR-succes

Bliv inspireret og få indsigter i hvordan teknologien kan blive din partner og styrke dit PR-arbejde.

Som kommunikatør i den hurtigt skiftende og konstant udviklende PR-verden, er det essentielt at have de rigtige værktøjer og strategier for at være produktiv og effektiv. En måde at gøre dette på er ved at udnytte teknologiens styrke, herunder AI, til at automatisere gentagne opgaver og forenkle dine arbejdsprocesser.

Dette morgenseminar tilbyder værdifulde indsigter og håndgribelige tips til, hvordan du kan udnytte den tekniske udvikling til at forbedre dit arbejde som kommunikatør inden for PR og kommunikation.

Du vil få mulighed for at høre fra Kirstine Dam Olsen, Project Manager Press & SoMe, fra det anerkendte auktionshus Bruun Rasmussen Kunstauktioner. Kirstine vil dele, hvordan Bruun Rasmussen har tilpasset sig nye klienternes nye adfærd og platforme gennem brug af PR.

Derudover vil Fredrik ”Keke” Rahnasto, Product Manager hos Mynewsdesk, diskutere, hvordan den tekniske udvikling ændrer måden at arbejde på inden for PR og kommunikation, og hvordan du kan bruge den til at arbejde smartere og nemmere. Han giver også indsigt i, hvad fremtiden bringer for PR-professionelle på tværs af alle sektorer.

OBS: For at eksemplificere hvad den nyeste teknologi bland andet kan hjælpe med, er ovenstående tekst skrevet med hjælp fra AI teknologien ChatGPT på baggrund af en længere beskrivelse af seminaret.

Program

08.30-09.00: Registrering, mingling, croissant and kaffe
09.00-09.05: Mynewsdesk & Dansk Markedsføring byder velkommen
09.05-09.30: “Sådan inddrager vi den tekniske udvikling i vores måde at arbejde med PR og kommunikation på” ved ‘Keke’, Product Manager, Mynewsdesk
Få Indsigt i, hvordan du omfavner den konstante tekniske udvikling, og hvordan du kan drage fordel af den i dit daglige arbejde for at arbejde smartere og mere effektivt
09.30-09.50: “Håndtering af forandring i et konstant foranderligt digitalt miljø” Interview-session mellem Adam Karseland, Head of PR, Mynewsdesk, og Kirstine Dam Olsen, Project Manager Press & SoMe, Bruun Rasmussen.
Bruun Rasmussen vil dele deres succeshistorie i forhold til ændret brugeradfærd, antallet af platforme, konkurrencearenaen osv., men også hvordan de forbereder sig på fremtiden med fokus på deres kommunikation og PR-arbejde.
09.50-10.00: Q&A og tak for i dag med Adam, ‘Keke’ & Kirstine

OBS: Oplægget fra ‘Keke’ og Q&A vil foregå på engelsk.

Målgruppe

Marketingfolk og kommunikatører/PR-professionelle i virksomheder med antal ansatte 25+

Talere

  • Kirstine Dam Olsen, Project Manager Press & SoMe, Bruun Rasmussen
  • Anders Grønlund Ramdal Hiul, Team Lead Sales, Mynewsdesk Denmark
  • Fredrik “Keke” Rahnasto, Product Manager, Mynewsdesk
  • Adam Karseland, Head of PR, Mynewsdesk
Sted

Vi glæder os til at byde jer velkommen hos Dansk Markedsføring, Bredgade 19E, 1260 Kbh K kl. 08.30.