Det største menneskeforsøg er i gang. Lad os stoppe det.

Sådan lyder introteksten på en ny video, som i den seneste lille uges tid har spredt sig som en steppebrand på de sociale medier, hvor den er nået ud til over 1,8 mio. brugere.

Filmen er en del af en omfattende kampagne fra detailkæden Coop, og ambitionen er denne gang ikke ”bare” at få forbrugerne til at hive flere varer ned af hylderne i de lokale supermarkeder – men at råbe både danskerne og især politikerne op for at få strammet lovgivningen om en række kemikalier i dagligvarer.

– Det er en mangeårig mærkesag for Coop at arbejde for mindre kemi i dagligvarer. Vi har stor viden på området, og som forbrugerejet organisation mener vi, det er vigtigt, at vi går forrest som forbrugernes advokat på dette område, siger Jesper Frederiksen, der er Corporate Brand Manager hos Coop.

Ideen og strategien bag Coops kampagne kommer fra bureauet Robert/Boisen & Like-minded, der i en årrække har skabt prisvindende kommunikation for bl.a. Spies Rejser, Anthon Berg og Kræftens Bekæmpelse.

Ofte har der har der været tale om kampagner, baseret på eksperimenter – tænk fx solcelle-robotterne for Spies, blodprøve-analyser for Anthon Berg og skjult kamera for Kræftens Bekæmpelse – men denne gang er der taget en anden type kreative greb i brug.

Kan det lade sig gøre?

Med Coop-kampagnen er Robert/Boisen & Like-minded gået længere end nogensinde før i forhold til at påvirke en opinion. Både strategi og eksekvering lægger sig tæt op af en NGO-lignende kommunikation.

– Vi dykkede i researchen til kampagnen ned i, hvad der skal til for at skabe en lovændring i Danmark, og fandt, at vi blot skulle have et af Folketingets medlemmer til at fremsætte et lovforlag mod skadelig kemi, forklarer Kim Boisen, CEO hos Robert/Boisen & Like-minded, og fortsætter:

– Strategien var – gennem en underskriftsindsamling – at få bekymrede danskere til at henvende sig direkte til hvert af de 181 folketingsmedlemmer (inkl. to ministre) – og vi byggede derfor en kompleks motor bag kampagnesitet, som genererede individualiserede mails til hver politiker for hver underskrift, som tog udgangspunkt i den pågældende politikerens partis holdning til skadelig kemi.

Aktiveringen af kampagnen er løftet i samarbejde med mediebureauet OMD – og der er bl.a. anvendt en segmenteret tilgang, der omfatter en stærk aktivering af de ildsjæle og ambassadører, der handler hos Coop.

Dertil kommer specialplacerede outdoor-plakater, målrettet Folketingets politikere, og placeret lige uden for Christiansborg (og omegn) – samt et særdeles detaljeret og informativt kampagnesite.

Cocktail-effekten

Her kan alle danskere læse beslutningsforslaget til politikerne og skrive under på det, her findes en oversigt over kilder, der dokumenterer filmens påstande om fx mænds sædkvalitet og unge pigers tidlige pubertet – hvortil kommer en lang liste over forskningsresultater og undersøgelser, der alle bakker op om den særlige problemstilling omkring ”cocktail-effekten”.

– Cocktail-effekten, altså det at et enkelt stof måske ikke i sig selv er sundhedsskadeligt, men sammen med andre kemikalier kan det blive yderst sundhedsfarligt – er det centrale begreb i kampagnen. Den viden der findes på området er relativt ny, og da det erfaringsmæssigt kan tage år for lovgivningen at følge med forskningsresultater som disse, er det vores og Coops håb, at vi på denne måde kan skabe en hurtigere effekt, siger Kim Boisen.

Og indtil videre må Coops og Robert/Boisens kampagne siges at have skabt opmærksomhed.

I skrivende stund har over 11.000 skrevet under på beslutningsforslaget – omkring 100 er kommet til, mens disse linjer skrives.

Der lyttes på Tinge

Og endnu vigtigere: Indtil flere politikere har været ude og bakke op om kampagnens budskab, og landets tre største partier, S, V og DF, har alle udtrykt velvillighed over for kampagnens målsætning. Senest har også SF meldt sig ind i kampen med et blogindlæg fra Pia Olsen Dyhr på TV 2’s hjemmeside.

– Det er et flot initiativ, som allerede har fået tusindvis af danskere til at skrive under på, at der er brug for politisk handling. Det gør det nemmere for os politikere at skabe opmærksomhed om sagen på Christiansborg, skriver SF-formanden.

Beslutningsforslaget vil, hvis det bliver vedtaget, som det ser ud nu, betyde et dansk forbud mod de stoffer, der hedder bisphenoler og fluorerede stoffer, og det vil være en stor sejr for Coop, der gennem de seneste år selv har gjort meget for at fjerne mange uønskede stoffer fra deres produkter.

Og  det er en debat, der rører ved følelserne – det ved de både hos Coop og hos Robert/Boisen.

– Når man tager et initiativ som dette, skal man være forberedt på mange forskellige reaktioner. Der vil altid være nogen der siger: Jamen, I har jo stadig de og de produkter på hylderne, så I er da bare dobbeltmoralske. Men det her handler netop ikke om at fortælle, at Coop er så og så CSR-korrekte. Det handler om at sætte en dagsorden, at skabe en debat – og vise, at det kan lade sig gøre, siger Jesper Frederiksen, der understreger, at Coop har fjernet de omtale kemikalier i en lang række af koncernens egne varemærker.

Kim Boisen supplerer:

– Mange virksomheder arbejder med lobbyisme i det skjulte – her kan du sige, at der er tale om lobbyisme i fuld offentlighed. Men hvis du ser på Coop Danmarks historie, når det gælder kampen mod kemikaler, er der ingen tvivl om troværdigheden.

For nogle år siden kørte Coop i Sverige en kampagne, hvor man målte indholdet af pesticider hos en familie på fire, før og efter at de havde spiste økologisk i en måned – har I skelet til den kampagne?

– Ja, det har vi. Forstået på den måde, at vi har kigget på, hvad der virkede, og hvad vi skulle passe på. Som du sikkert ved, vandt kampagnen ikke bare en del priser – den endte også i en retssag, som Coop i Sverige tabte, fordi kommunikationen ikke var dokumenteret tilstrækkeligt. Så ja, vi har helt bestemt kigget til den side i processen, og lært af det, siger Kim Boisen.

Et par tal

– Kampagnen har genereret over 1.213.143 views
– Kampagnen har haft en rækkevidde på over 1.800.0000 brugere.
– Delinger: 1.775
– Underskrifter indtil nu: 11.100
– Over 6.000 interaktioner (likes, delinger, kommentarer)  

– Strategi og idé: Robert/Boisen & Like-minded
– PR/PA-partner: Primetime
– Mediebureau: OMD

Besøg kampagnesitet – og se filmen her.