Hvordan skaber vi inspiration til dansk marketing? Det er ambitionen med en ny bog, The M-list, der er under udarbejdelse i disse måneder.
Det er bl.a. det, der er baggrunden for The M-list, der er tænkt som en årlig opdateret bogudgivelse, udgivet af headhunterbureauet Holm Marcher & Co, strategihuset Clay og Huset Markedsføring.
– Med ”The M-list” ønsker vi at samle, udfordre og udvikle marketingbranchen ved at fremhæve og hylde branchens absolut bedste og mest visionære fagfolk i en årlig bogudgivelse, siger Thomas Wahl, direktør i Huset Markedsføring.
”The M-list” er både en personlig profil af mere end 200 marketingfolk, der har udmærket sig i årets løb, og en trend-analyse med fokus på branchens udvikling fremadrettet.
Bogen har et Advisory Board bag sig, og en af rådgiverne siger:
– Jeg synes, det er et rigtig spændende initiativ at samle navnene på de bedste af de bedste inden for de tre forskellige kategorier, og få deres bud og vurderinger af de seneste tendenser inden for marketing, kommunikation og kreativitet, siger Mikael Jørgensen, adm. direktør i &Co.
– Jeg kan rigtig godt lide ambitionen om at ville gøre det til en årligt tilbagevendende begivenhed, og gøre det med en grad af seriøsitet, der gerne skulle gøre det rigtig attraktivt at blive optaget på The M-List.
– Og jeg mener i særdeleshed, vi har behov for at fremhæve og belønne de skarpeste hoveder i branchen, når vi er midt i en tid, hvor data fylder mere og mere, og hvor der fra tid til anden er en tendens til, at man kun kikker i fortidens data for at finde svarene på fremtiden.
– Derfor har vi mere end nogensinde brug for at kunne identificere de dygtige fagfolk og ledere inden for marketing og kommunikation, der kan vise vejen frem, slutter Mikael Jørgensen fra &Co, der er en del af the North Alliance.
Et stærkt rådgiver-felt
De tre partnere bag bogen, headhunterbureauet Holm Marcher & Co, strategihuset Clay og Huset Markedsføring, har bedt en række stærke erhvervsprofiler indgå i et Advisory Board for at opnå bredde og faglighed i rekrutteringen til listen. Boardet består af:
• Tomas Pietrangeli, CEO Arla DK.
• Mikael Jørgensen, CEO &Co.
• Jonas Hemmingsen, CEO GroupM.
• Klaus Markholt-Hansen, partner i headhunterbureauet Holm Marcher & Co.
• Morten Kjær, Managing, partner i strategihuset Clay.
• Thomas Wahl, CEO i Huset Markedsføring.
Kriterierne for at være en del af The M-list er:
• Højt fagligt kompetenceniveau
• Visionær og innovativ
• Synlige resultater
• Anerkendelser og vundne branchepriser
• Kommunikations- og ledelsesevner.
Se en film herunder, hvor Thomas Wahl uddyber tankerne bag M-list.
Bogen vil være eksklusiv og gratis for alle medlemmer af Huset Markedsføring, og vi fejrer lanceringen med en Pre-launch event og mini seminar, hvor trendrapporten gennemgås. Receptionen vil finde sted 21. januar.Tilmeld dig her