KLUMME: Nytårsdag 2018. Divya Das starter nyhederne på TV 2 News med en meddelelse om, at den nyvalgte verdenspræsident, Maxine Love, har bekendtgjort et forbud mod al almindelig reklame, som følge af et stigende pres fra forbrugerne.

– Reklame får os til at forbruge, til at købe ting, som vi ikke har brug for eller er dårlige for os.

Forbuddet er nødvendigt for at bekæmpe problemer som ekstrem fedme, klimaforandringer og stigende forbrugsgæld. Den kendte CMO Jakob Bernhard Pietrangeli fra Meyers & Albæk er dybt chokeret.

På en pressekonference meddeler han, at han vil fokusere endnu mere på den igangværende omlægning til udvikling af content. Og ikke mindst vil han fokusere yderligere på at få folk til at finde dette content. Det skal sikres ved at udvikle de rette algoritmer til synliggørelse af det ønskede content.

Desuden fortæller han, at han stadig er i besiddelse af data fra sine kunder og fans, samt fra sine sponsorater og interaktion med emballage. Jakob Bernhard fremlægger også planer for et tættere samarbejde med forhandlerne. Instore er en vigtig kommunikationskanal. Hylderne skal tale, en butik skal være en særlig oplevelse.

Og så springer vi lidt

Nytårsdag 2023. Nyhedsoplæser Divya Das meddeler, at der sidste år på verdensplan er yderligere 300 medieejere, der er gået konkurs.

Fra hovedkontoret i New York City har Maxine Love meddelt, at den kapitalistiske brandingmaskine skal bremses yderligere for at beskærme planeten og dens befolkning.

Der er yderligere forbud på vej mod sponsorering, branded content, events og instore-kommunikation. Brands forpligtes ydermere til udelukkende at kommunikere, hvis det bidrager til en bedre verden.

Pietrangeli fra Meyers & Albæk har meddelt, som reaktion på det kommende forbud, at ville satse endnu mere på data. At kende dine kunder og services bliver afgørende.

Og han meddeler ydermere, at han er godt tilfreds med udviklingen af sine brands, så de nu i endnu højere grad bidrager til konsumenternes liv. Blandt andet med apps, der på brandet Deli’s vegne fungerer som en sundhedscoach eller appen Maya, der hjælper folk med at spise sundt.

Annonceindhold skal nu i højere grad findes, anvendes og deles.

Vi går fra Paid, Owned og Earned media til Found, Used and Kept og Shared.

Kan dit brand overleve i en verden uden reklamer?

PS: Jeg takker Norm og Ruud for, at jeg måtte låne nogle af deres dejlige metaforer.