I januar 2014 etablerede to journalister og kommunikationsfolk bureauet Friday – Michael Baden og Lars Bo Kirk.

Siden er det gået stærkt, og nu henter bureauet Anders K. Sørensen ind som bureauets 5. partner og medejer.

Han har i to år drevet enmandsbureauet Relate, der bl.a. rådgiver Telia, Magasin, TV 2, Alka Forsikring og Høje-Taastrup Kommune. Friday løser i dag opgaver for mere end 60 kunder.

Vil være mest attraktiv

Det erklærede mål er at gøre Friday til et af branchens mest attraktive bureauer – for såvel kunder og medarbejdere som strategiske samarbejdspartnere.

– Fridays partnere skal være godt selskab, have en stærk faglighed – og ikke mindst have høje ambitioner på egne og kundernes vegne. Sådan en mand er Anders, og vi har nu endeligt fået ham med på holdet, lyder det fra adm. dir. Lars Bo Kirk i en pressemeddelelse.

Inden Relate var Anders K. Sørensen i fire år direktør for public relations hos Lead Agency. Den 43-årige cand.scient.soc. har desuden været PR-ansvarlig på Det Kongelige Teater samt redaktør i dagblads- og magasinverdenen.

– Jeg har fulgt Friday siden opstarten i 2014 og er derfor sikker i min sag, når jeg bytter hverdagen i eget firma ud med partnerskab. Jeg glæder mig til at blive en del af Fridays stærke faglighed og værdigrundlag. Vi deler ambitionen om at være de bedste rådgivere, frem for at stræbe efter at blive det største bureau, siger Anders K. Sørensen.

Ny rådgiver på plads

Friday har i øvrigt også budt velkommen til en ny konsulent, Jeppe Christensen, der har en Master i Mediefag fra Aarhus Universitet. Han kommer fra en stilling som kommunikationsrådgiver hos Help PR & Kommunikation, og han skal især arbejde med medierelationer og presserådgivning.

Dermed tæller Friday i alt syv rådgivere.