ANMELDELSE: Jeg har netop læst bogen ”Et glimt af klarhed” af Christian Madsbjerg og Mikkel B. Rasmussen, der fornylig er kommet på dansk via Gyldendal Business.
Jo mere uforudsigelighed, jo større forandringshastighed, jo større behov for indsigt i mennesker, lyder det.
Efter flere års fokusering på Lean, procesoptimeringer, kvantificering og målbar sikkerhed, er det en fornøjelse at læse en bog om udvikling, indsigt og fremdrift. Den sætter en masse gode tanker i gang – tanker der har haft hårde vilkår de senere år.
Bogens tilgang er, at indsigt i mennesker skaber hårde resultater. Jo mere kompleks markeds-virkeligheden er, jo hurtigere vilkårene ændrer sig, jo større omskiftelighed og jo mere forbrugernes adfærd ikke kan fremskrives lineært, jo vigtigere er det for virksomhederne at bruge krudt på at forstå mennesker.
–Hvad sker der, når den stadig mere komplekse markeds-virkelighed stiller os overfor en udfordring, som vi ikke forstår: Er yoga en sport? Hvad er der ved at ske med familiernes tv-vaner? Hvorfor går alle pludselig rundt med hovedtelefoner?
– Hvordan udbredes computerspil? Hvorfor vil unge ikke betale for medier? Den slags mysterier kræver at vi er udover tal og regneark og fokuserer på oplevelser, er bare nogle få spørgsmål, bogen stiller.