Silvan har fundet afløseren for Thomas Juul, som tilbage i november måned tiltrådte en ny stilling som Vice President i moderselskabet DT Group.
Ny marketingdirektør bliver Jesper Dalgaard Jensen, som kommer fra en stilling som marketingchef hos konkurrenten Jem & Fix og tidligere har bestridt flere marketingstillinger i virksomheder som Expert, TDC og Nykredit.
Jesper Dalgaard Jensen tiltræder meget passende sin nye stilling, efter Silvans marketingchef Susanne Christensen i sidste måned forlod byggemarkedskæden til fordel for en stilling som Senior Brand Manager i Føtex, hvorefter det overordnede marketingansvar i den mellemliggende periode er blevet varetaget af Silvans adm. direktør Freddy Lauridsen.
Udskiftningen af marketingledelsen kommer dermed til at ske uden dramatik.
– Jeg var meget glad for mit job hos Jem & Fix, men fik et tilbud, som jeg ikke kunne sige nej til. Det bliver en ny og spændende udfordring, selvom jeg selvfølgelig kender branchen i forvejen. Men det har naturligvis spillet ind, at jeg i den nye stilling også kommer ind og bliver en del af direktionen, forklarer Jesper Dalgaard Jensen.
Til tops i Dansk Trælast
Jesper Dalgaard Jensen kommer dermed til at udfylde nogle store sko, efter Thomas Juul greb muligheden for at indtræde i DT Groups øverste ledelse med ansvar for ”sourcing” på tværs af fire lande.
– Jeg fik en enestående mulighed internt hos Silvan og Starks ejer DT-Group, som betyder, at jeg nu er medlem af DT Groups øverste ledelse og ansvarlig for sourcing, samtidig med, at jeg har ansvar for DT Groups strategiske projektorganisation. Så efter seks gode år i Silvan valgte jeg at sige ja til den nye mulighed, slutter Thomas Juul, som siden 1. november har haft titlen ”Vice President, Group Sourcing” i DT Group.