Det er erfaren profil, de har hentet ind som ny partner og direktør hos det aarhusianske PR- og reklamebureau Aros Kommunikation.
Han har tidligere bl.a. været informationschef i Dansk Supermarked, kommunikationsdirektør i bl.a. Mærsk-koncernen, journalist, nyhedsredaktør og redaktionschef på bl.a. Jyllands-Posten, TV 2 og Børsens Nyhedsmagasin – og så har han vundet Cavlingprisen to gange.
Navnet er Erik Eisenberg, og han skal nu – sammen med Aros Kommunikations øvrige ejerkreds, Jens Hansen og Line Berg-Stærk – medvirke til yderligere at styrke bureauets position som rådgiver og sparringspartner for både private og offentlige virksomheder og organisationer, der gerne vil ”skabe ørenlyd”, som bureauets motto lyder.
– Vi er meget glade for, at vi nu får tilknyttet en partner og rådgiver, der både har kommunikationserfaring, international erfaring og topledererfaring. Da vi ofte rådgiver på topledelsesniveau og dybt i organisationernes specialistfunktioner som IT, sikkerhed, forretningsudvikling og HR, vil Erik Eisenberg med sin baggrund kunne tilføre endnu mere værdi i arbejdet for vores kunder, siger partner og direktør Jens Hansen.
En af de mest citerede
Erik Eisenberg er oprindeligt journalist og har i den rolle vundet to Cavling-priser for sine erhvervsreportager. Han har mere end 10 års erfaring som kommunikationsdirektør og medlem af topledelsen i en række anerkendte virksomheder, herunder Dansk Supermarked, Mærsk og Danish Crown.