Med en tung base af seniorrådgivere og udsigt til fortsat vækst udvider kommunikationsbureauet Friday nu ejerkredsen med en af sværvægterne inden for dansk design og branding.

Det drejer sig om Søren Skafte Overgaard, der fra 2002 til 2014 var partner og CEO i branding- og designbureauet e-Types, og han er en profil, som ifølge Lars Bo Kirk, Fridays adm. direktør, passer perfekt til Friday, som siden starten i 2014 konsekvent har satset på markante seniorprofiler:

– Søren er en underspillet, men uhyre skarp rådgiver og indbegrebet af redelighed. Og så er og kan han fagligt set noget andet, end Friday har på hylderne i dag. Men vi drives af samme faglige ambitioner og skaber i bund og grund mange af de samme resultater for vores kunder, siger han og tilgøjer:

– Og så er vi begejstrede for hinanden, både værdimæssigt og menneskeligt. Derfor smelter vi vores kompetencer sammen og lancerer nye, spændende ydelser i krydsfeltet mellem branding, strategi og klassisk kommunikationsrådgivning. Det giver perfekt mening for os og mange af vores kunder.

Purpose er afgørende

Selv peger af Søren Skafte Overgaard på, at netop kombinationen af viden om branding og strategisk design og kompetencer på kommunikationsrådgivning bliver vigtigere og vigtigere i markedet. En tendens, der også ses internationalt.

– Stadig flere virksomheder oplever behovet for en stærk kernefortælling og et skarpt defineret ”purpose” for at navigere igennem forandringsprocesser og tiltrække de bedste medarbejdere. Det er afgørende at kunne se meningen med det, man laver – uanset, om man er medarbejder, aktionær eller leder. Her er evnen til at integrere strategi, kommunikation og design en afgørende faktor for at realisere sit brands potentiale, siger han.

En blød start

Udover at rådgive Fridays kunder, bliver Søren Skafte Overgaard også en del af bureauets ejerkreds. Og dermed får han en aktiv rolle i at udvikle og professionalisere det unge bureau.

– Friday er vokset ekstremt hurtigt, og vi står nu med en enestående mulighed for at blive et af de mest toneangivende kommunikationsbureauer i Danmark. Sådan en rejse har Søren allerede gennemført med stor succes én gang – med e-Types – hvilket selvfølgelig er et kæmpe plus for os, siger Lars Bo Kirk.

Søren Skafte Overgaard tiltræder officielt som medejende partner ved årsskiftet, men starter blødt op allerede 1. oktober, da han skal have god tid til også at udfylde rollen som snart nybagt far.