Et ekstra lille skub i den rigtige retning og op mod 15000 nye job, kan blive det samlede resultat af den vækstpakke, som regeringen i går vedtog sammen med Venstre, Konservative og Liberal Alliance.

Sådan lyder vurderingen fra Danske Bank. Cheføkonom Steen Bocian har set på, hvordan den samlede plan kommer til at virke for danske økonomi.

Skudsmålet er, at planen indeholder mange fornuftige ting, der vil lette den danske økonomis vej ud af krisen, men den vil ikke få den til at forsvinde. Dertil er vi alt for afhængige af de internationale konjunkturer, understreger Steen Bocian.

– Det er positivt, at politikerne er blevet enige om vækstplanen, da det sikrer, at danske virksomheder har mulighed for at planlægge med sikker viden om den økonomiske politik, men man skal ikke tro, at vækstplanen samlet set kommer til at skabe mange job i danske økonomi på den korte bane – og tallet 150.000 job, som har været brugt i debatten, har ingen gang på jord, siger Steen Bocian.

Danske Bank påpeger, at anden del af vækstplanen, der netop er blevet vedtaget i langt højere grad kan kaldes en egentlig vækstplan. Først og fremmest fordi den går ind og sænker selskabsskatten og en række andre afgifter for erhvervslivet.

/ritzau/