Baileys er især mange danske kvinders foretrukne likør overhovedet, og fanskaren kan glæde sig til i morgen, den 29. november. Den dag er nemlig udråbt til international Baileys Day, hvor firmaets medarbejdere og samarbejdspartnere tager ud for at præsentere, servere og fortælle om den irske, cremede likør rundt om i byen og i butikscentre. En ny form for markedsføring fra den kant, men en oplagt én af slagsen, for likøren har en historie, der er værd at fortælle. Hør selv:
– Mælken til Baileys kommer fra 35.000 irske køer, som græsser på saftige grønne arealer i et miljøvenligt område i Irland. 1.400 gårde er specielt udvalgt til at levere de omkring 275 millioner liter mælk, der bruges hvert år. Hver eneste dag testes al mælk, så kun det bedste bliver bearbejdet til fløden, der blandes med irsk whisky – en såkaldt ”triple pot still blend”.
Så i morgen rykker alt, hvad der kan krybe og gå, fra sælgere til brand managers ud sammen med samarbejdspartnere til butikkerne med samplinger som kickstart på julesalget. Bl.a. vil man kunne smage på nyheden Shaken Baileys, som i løbet af efteråret er blevet introduceret i tv-reklamer.
sit