Næsten to tredjedele af virksomhederne har øget PR-budgettet inden for det sidste år og 78 procent af topcheferne i moderne virksomheder anser i dag PR som en fast del af forretningen.
Det er nogle af resultaterne i en uafhængig global undersøgelse foretaget for Lewis PR.
Undersøgelsen viser, at 96 procent af virksomhederne betragter PR som en vigtig del af virksomhedens aktiviteter, og to tredjedele mener, at web 2.0 har gjort PR til en mere synlig proces – ligesom der er udbredt tilfredshed med udviklingen. 60 procent mener, at forbrugerjournalistik har været med til at gøre PR mere forretningskritisk, og at sociale medier har betydning både for indtjeningen og kundetilfredsheden.
På tværs af brancher viste undersøgelsen, at topledelsen (CEO’s) er stærkt involveret i PR-aktiviteterne. Ikke overraskende bliver PR opfattet som langt vigtigere, når virksomhedens CEO er involveret, i følge to tredjedele af respondenterne.
Undersøgelsen er foretaget af researchbureauet Brainjuicer og er baseret på svar fra 150 topledere fra USA, Storbritannien og EMEA-markederne.
pim