Det aarhusianske bureau Brightside kunne juble to gange, da ICSC, International Council of Shopping Centres, i går uddelte priser til årets mest effektive retail-kampagner i Europa og Sydafrika.
Brightside blev første gang hædret for en forårskampagne for VestsjællandsCentrets ”Paper Deluxe”, hvor det blev til sølv i kategorien Traditional Marketing – Advertising.
Det blev ligeledes til sølv for VestsjællandsCentrets efterårskampagne, ”Black Fairytale”, i samme kategori.
Hjælp fra Det Kgl. Teater
Denne kampagne bygger på et samarbejde med den danske nationalscene, Det Kongelige Teater, der sagde ja til at udlåne kostumer til shoppingcenteret.
Det betød ikke blot, at VestsjællandsCentret kunne præsentere en omfattende kostumeudstilling for gæsterne i centret, men også at modeloptagelserne til samtlige marketingelementer fik en aura af noget særligt, da dele af kostumerne blev mikset med produkter fra butikkerne i centret.
Markedsføringen skulle med andre ord være et lille eventyr i sig selv, som skulle få folk til at spærre øjnene op.
Brightside har været bureau for VestsjællandsCentret siden 2007 og har tidligere vundet sølv ved samme prisfest med kampagnen ”Arctic Christmas” samt flere Steen & Strøm Awards. Senest en Guerilla Marketing Award for 16 kæmpe isblokke.
Brightside betegner sig som et lille bureau på Store Torv i Aarhus med mange år på bagen. Kundelisten omfatter – udover VestsjællandCenteret – bl.a. Arla, Dansk Supermarked, Better Place, IBM og Home.