Selv om Danmark er kommet i negativt spotlys i kølvandet på Amagerbankens krak, så advarer eksperter mod at lade udlandets mistillid til den danske banksektor føre til forhastede beslutninger om nye garantier og bankpakker.
– Det er alt for tidligt at snakke om en ny bankpakke. Det vil være meget overilet. Det er godt, at Bankpakke 1 er udløbet, fordi det er sundt, at professionelle investorer, der køber obligationer udstedt af en bank, har et incitament til at vurdere, om en bank er usund eller ej, inden der investeres, siger Jesper Rangvid, professor i finansiering ved Copenhagen Business School.
Jakob Brink, der følger sektoren tæt som aktieanalytiker i Handelsbanken, er enig.
– Jeg tror ikke, at der vil blive lavet en ny pakke for at redde banker lige nu. Spørgsmålet er, om der ikke kommer en løsning i resten af Europa som i Danmark. Det er det, der er lagt op til. Det havde været smart at vente på fællesregler i EU. Det er lidt uheldigt at være foregangsland i et års tid, hvor vi står alene med problemet, siger han.