Drømmen om en hurtig gevinst på Fondsbørsen får flere og flere til at tage ulovlige metoder i brug for at påvirke kursen på aktier. I 2006 blev der anmeldt 13 sager om kursmanipulation til Finanstilsynet. Sidste år var tallet steget til 38, altså næsten tre gange så mange. Mange af sagerne sendes videre til politiet.
– Vi har registreret en klar og jævn stigning i løbet af de seneste år, siger Jakob Kaule, senioranalytiker hos Nasdaq OMX – tidligere Københavns Fondsbørs.
Formålet med kursmanipulation er at skubbe en akties værdi i enten positiv eller negativ retning, så man kan score en fortjeneste ved enten at købe nye aktier billigere eller sælge sine egne dyrere. Det er især de såkaldte strakshandler, som tilbydes på hjemmesider for visse banker og investeringsforeninger, hvor kunden kan handle øjeblikkeligt og til den aktuelle kurs, der åbner for snyderiet.
– Det er blevet en folkesport at handle aktier. Når flere forsøger sig som aktiehandlere, vil der alt andet lige også være flere, der tror, de kan slippe af sted med at snyde – eller som bare ikke kender reglerne, siger professor i børsret ved Syddansk Universitet, Nis Jul Clausen.
Politiken side 14.