15 år blev det til for Alex Nielsen i stillingen som marketing-direktør for Dansk Tipstjeneste. I den tid er marketingafdelingen gået fra 2 til 70 medarbejdere, og antallet af produtker er gået fra 1 til 20. Alex Nielsen karakteriserer det således som et godt tidspunkt til at prøve kræfter med noget nyt.
– Vi har de rigtige bureauer og de rigtige samarbejdspartnere og det kører kanon godt for Tipstjenesten. Jeg synes derfor, at anledningen var god, siger Alex Nielsen, som tiltræder senest d. 1. juli – afhængig af, hvor hurtigt, det går med at finde en afløser.
I hans nye job hopper han populært sagt over på den anden side af bordet. Alex Nielsen har været meget aktiv i Dansk Annoncørforening og derigennem været involveret i debatter om bl.a. dagbladenes ageren på annoncemarkedet. Nu skal han så være direktør for et dagblad – nemlig Herning Folkeblad.
– Jeg har i 15 set, hvordan dagbladene har solgt, og den synsvinkel vil jeg selvfølgelig tage med ind i det nye job. Jeg ved noget om, hvordan annoncører tænker, skulle jeg mene. Men nu er annoncer ikke alt i en dagblads-virksomhed, og jeg synes, det bliver spændende at arbejde med et lokalt medie – samt med en virksomhed, hvor der er den puls, at der skal noget nyt på gaden hver eneste dag. Herning Folkeblad er en lokalt funderet virksomhed med ca. 100 medarbejdere, mens jeg i mit nuværende job har været nationalt og til dels internationalt orienteret. Selskabet har desuden nogen ideer om fremtiden, som er spændende, siger Alex Nielsen. fin