Internetgiganten Amazon lancerede onsdag en 3d-smartphone, som er i stand til at genkende ansigter på gaden, musik og tv-programmer, hvormed Amazon håber at skille sig ud i konkurrencen med blandt andre Apple og Samsung. Den nye “Fire Phone” blev præsenteret af Amazons stifter og leder, Jeff Bezos, kalder skærmen på den nye smartphone for “dynamisk”, da den viser tredimensionelle billeder.
Det nye produkt, som er Amazons første smartphone, har også en skanner, som genkender almindelige varer og et væld af andre genstande – blandt andet kunstværker – ud fra perception og ved at skifte perspektiv, alt efter hvordan brugeren tipper skærmen.
3D-briller er ikke nødvendige for at bruge telefonen, der har en 4,7 tommer skærm og 2 gigabyte ram.Amazon har potentialet til at ryste markedet, da online-giganten har en kæmpemæssige kundekreds og viljen til at sælge produkter uden at have store fortjenester.
/ritzau/AFP