Der er forårsstemning i den amerikanske økonomi, da de første opgørelser af BNP-udviklingen i fjerde kvartal af 2010 viste en vækst på 2,8 procent. De reviderede tal lander om få dage, og de vil formentlig bekræfte, at opsvinget spirer i verdens største økonomi.
Forklaringen er en blanding af en række faktorer – her iblandt en lempelig pengepolitik og massive redningspakker fra statens side – men det handler i sidste ende om, at de amerikanske forbrugere, trods de dystre omstændigheder, har genfundet glæden ved at købe.
Det amerikanske detailsalg steg 7,9 procent i 2010, hvilket svarer til stigningen i 2004 og er den højeste siden 1999. Umiddelbart ikke så sært hvis man anskuer situationen med økonomiske teori-briller. Den amerikanske toneangivende rente er fortsat historisk lav, hvilket vil sige, at renten på både lønkonti og opsparingskonti er svær at få øje på.
Et godt incitament til at bruge penge her og nu. Mere interessant er det, at forbrugertilliden også er kravlet støt opad. Mr. and mrs. America er altså ganske optimistiske i deres syn på fremtiden.