I Bangladesh fastholdes lokale bønder i fattigdom som en direkte konsekvens af EU’s landbrugsstøtte og Arlas eksport af mælkepulver.
Sådan lyder konklusionen i en ny rapport med titlen ”Milking the poor” fra den internationale nødhjælpsorganisation ActionAid, der i Danmark repræsenteres af Mellemfolkeligt Samvirke, skriver Politiken.
I rapporten beskyldes Arla for at fortrænge de lokale mælkeproducenter fra markedet, da mejerigiganten eksporterer relativt billigt mælkepulver til Bangladesh fra EU-landene, hvor landbrugsstøtten holder produktionsomkostningerne på et kunstigt lavt niveau.
I rapporten får dansk-svenske Arla også kritik for at handle i strid med de retningslinjer, som mejerigiganten selv har nedfældet for socialt ansvar – også kaldet CSR.
I stedet for at eksportere pulvermælk produceret i EU til Bangladesh burde Arla købe mælken af de lokale bønder, lyder opfordringen fra nødhjælpsorganisationen.
Men på nuværende tidspunkt har Arla ingen planer i den retning, selvom det ikke kan udelukkes på sigt, siger direktør med ansvar for mælkepulver Frede Juulsen fra Arla.
Han afviser rapportens konklusion og henviser til, at mælkeproduktionen hos de lokale bønder har været stigende over de seneste år, hvilket han ser som et udtryk for, at de klarer sig godt.