Mediabureauernes annonceomsætning for oktober er indsamlet, og den er mildest talt ikke opmuntrende.
Mediabureauerne sætter 76 millioner kroner til i oktober i forhold til oktober sidste år – og det er reelt set første gang, det er muligt at sammenligne to måneder, der begge med rette kan siges at høre under finanskrisen.
Selv om faldet er knapt så dramatisk som i september måned, er der dog ikke noget, der umiddelbart tyder på, at billedet altså har ændret sig væsentligt.
Omsætningsnedgangen svarer til 14 procent, hvilket i forhold til septembers tilbagegang på hele 31 procent nærmest må betegnes som moderat – men med til billedet hører som sagt, at sammenligningen for første gang omfatter to krisemåneder.
Tilbagegangen i oktober er i stor udstrækning gået ud over mediegruppen magasiner og ugeblade (-38 procent), fagblade (-34 procent) og de regionale ugeaviser (-27 procent). Derimod har biograf (39 procent), internet (4 procent) og outdoor (4 procent) haft fremgang.
Med tallene for oktober kan mediabureauerne foreløbigt notere en samlet tilbagegang for hele året på 823 mio. kroner. Dermed ser de mest negative spådomme tidligere på året om en samlet tilbagegang på én milliard kroner ud til at blive en realitet – eller hen ved en femtedel af mediabureauernes samlede omsætning i 2008.