Det er gået ned af bakke for annoncekronerne i april måned, viser DRRB Mediaindex.
Samlet set er mediaomsætningen faldet med 10 procent sammenlignet med marts måned, og der er langt til februar måned, hvor bølgegangen gik rigtig højt med en fremgang på 10,7 procent.
Ser man på kroner og ører, omsatte de størst indrykkende bureauer for knapt 457 millioner i februar måned.
DRRB Mediaindex, der er bureauernes omsætningstal renset for eventuelle rabatter og provisioner og altså er opgjort i nettotal, viser dog, at hvis man sammenligner den akkumulerede omsætning i 2008 med 2007, er det hverken gået frem eller tilbage – den ligger derimod stort set på samme niveau.
Lige som i marts måned er det segmentet Diverse media, som kan prale af den største fremgang. 115 procent for at være mere nøjagtig.
Men mere overraskende er det, at Ugeaviser i provinsen tilsyneladende har vendt en alt andet end opløftende kurve fra årets første tre måneder, hvor der kun blev budt på faldende omsætningstal. I april steg omsætningen med 27 procent i forhold til marts.
Radioreklamer indtager pladsen som det segment med den største tilbagegang. 47 procent mindre trak den hjem i omsætning.
Den næststørste tilbagegang er i Visning af TV-rklamer, hvor omsætningen er dalet med 25 procent.
sm