Den amerikanske mediekæmpe AOL samler selskabets videoaktiviteter, og den samlede branded content-satsning, under ét samlet brand.

Det betyder farvel til Goviral-navnet, som blev en del af koncernen i 2011, hvor AOL betalte små 97 millioner dollar for det danskfødte seeding-bureau.

Goviral blev grundlagt i 2005 af entreprenørerne Jimmy Maymann, Claus Moseholm og Balder Olrik, og selskabet er i dag til stede på 16 forskellige markeder med kontorer i London, New York, København, Frankrig, Tyskland, Italien, Holland, Sverige og Norge

Ifølge en pressemeddelelse hænger navneskiftet tæt sammen med den voldsomme vækst og udvikling på markedet for online video, hvor annoncørerne (naturligvis) stiller stadig større krav til teknologi, internationalt netværk og indsigt i takt med at markedet modnes.

– At få succes med online video er i dag en langt mere sammensat proces, der kræver indsigt i flere led. Derfor er det vigtigt for annoncører at have én stærk partner, der kan sammentænke alle dele af videoens økosystem: Produktion, distribution og analyse. Med Be On får vi et navn, der kan rumme alle vores kompetencer og samtidig har AOL’s styrke bag, siger Jakob Stigler, der er direktør for Be On i Norden

Goviral, undskyld Be On, giver annoncører mulighed for at distribuere video-indhold til målgrupper til over 40.000 medier, heriblandt The Huffington Post.

Fra volumen til strategi

Det giver adgang til 900 mio. unikke brugere, og det placerer Be On i en gunstig markedsposition, men som Jakob Stigler forklarer, handler online video ikke længere kun om at skaffe mange antal visninger, men om at bygge et publikum, som man kan engagere over tid.

– Online video er blevet et langt mere strategisk valg for annoncører, hvor vi i dag kan tilbyde mere, end blot løftet om ”at gå viral” med en masse visninger. Med Be On får vi i endnu højere grad mulighed for at opbygge hele universer rundt om fortællingen i videoen, fordi vi i AOL har adgang til de nyeste teknologier og de rigtige målgrupper, siger han.

Som et eksempel på en online video, der formår at skabe en helstøbt fortælling om et brand, nævner Jakob Stigler en online video for Volvo, der undervejs integrerer billeder fra brugerne, mens den afspilles, Volvo Paparrazzi.

– Her vi været inde over i skabelsesfasen sammen med det kreative bureau Forsman & Bodenfors for at sikre, at den kreative eksekvering går ud over selve filmen og kan bruges i en strategisk sammenhæng. Ved at skabe en interaktiv platform, hvor billeder og brugernes kommentarer opleves i real-time, er vi på den måde med til at sætte en helt ny standard for online video, siger Jakob Stigler.

Det nye navn Be On, der i øvrigt er en sammentrækning af ”being engaged online”, træder i kraft i dag.