Det er rejseselskabet Apollo der står bag den nye mobil-ydelse. Fra i dag kan Apollo tilbyde forskellige serviceydelser via mobilen. Man kan bl.a. bestille et opkald fra Apollo (du bliver så ringet op af en servicemedarbejder inden for to timer), bestille et katalog, hente information om samtlige af Apollos rejsemål og se billeder af udvalgte hoteller etc.
– Apollo er nu Danmarks mest tilgængelige rejsearrangør. Vores kunder kan besøge vor website uanset, hvor de befinder sig – blot de har mobilen med sig, udtaler adm. direktør Jan Lockhart fra Apollo og tilføjer:
– Apollo ønsker fortsat at udvide serviceydelsen, og der arbejdes i øjeblikket og de næste måneder frem, på at kunne tilbyde endnu flere muligheder på mobiltelefonen, så som: Bestille og betale sin rejse på mobiltelefonen, se trailers fra rejsemålene, m.v.