Omnicom-gruppens brand consulting-firma Interbrand har for 15. gang offentliggjort sin årlige liste over verdens mest værdifulde brands – og for andet år i træk troner Apple på førstepladsen.
Sidste år vippede Apple Coca-Cola af pinden for første gang i listens historie, og da Google sidste år indtog andenpladsen med en værditilvækst på 34 procent, blev Coca-Cola henvist til en tredjeplads – og den Top 3-stilling fastholdes i år. Interbrand opgør Apples brandværdi til 695 mia. kroner, hvilket er en værditilvækst på 21 procent i forhold til sidste år. Google er vokset med 15 procent i brandværdi og Coca-Cola med 3 procent.
De øverste seks pladser har ikke ændret sig i forhold til sidste år, kun i bunden er der rykket lidt rundt.
Fx er McDonald’s rykket ned fra en 7. til en 9. plads, Samsung er rykket én plads op fra nummer 8 til nummer 7, Toyota er rykket op fra en 10. til en 8. plads – og endelig er Mercedes rykket ind på en 10. plads. Og apropos de to sidstnævnte rører bilmærkerne en del på sig på årets Interbrand-liste.
Toyota og Mercedes rammer Top 10 med en værditilvækst på henholdsvis 20 og 8 procent. Og både Volkswagen, Audi og Nissan er udnævnt til ”Top Risers” med værditilvækster på henholdsvis 23, 27 og 23 procent. Også Ford og Hyundai markerer sig med værditilvækster på 18 og 16 procent.
Set med danske øjne er Top 100-listen ikke så voldsom interessant, idet ingen danske brands er med på den, men til gengæld kan vi glæde os over, at vores svenske broderfolk igen formår at gøre sig gældende.
Begge de to svenske brands holder deres pladser fra sidste år – H&M på en 21. plads med en brand-værditilvækst på 16 procent og IKEA på en 26. plads med en brand-værditilvækst på 15 procent.
Det største hop i brand-værditilvækst står Facebook for med 86 procent, mens det tidligere så hæderkronede finske mobilbrand Nokia fortsat er i frit fald på listen: Nokia faldt fra 14. plads i 2011 til en 19. plads i 2012 og landede sidste år – med et fald i brandværdien på 65 procent – på en 57. plads.
Endnu værre ser det ud på dette års liste: Nokia er i år faldet til en 98. plads. Brandets værdi er faldet med 44 procent og udgør i dag ifølge Interbrand blot 4,1 mia. dollar – svarende til knap 23 mia. kroner.
Du kan se hele 2014-listen her.