Ved en reception på Livgardens Kaserne i går, overrakte smykkefirmaet Aagaard en check på 1,2 million danske kroner til STSOP – Støtte til Soldater og Pårørende.
De mange penge er indsamlet på mindre end tre måneder via salg af det eksklusive smykke – armbåndet ”From Soldier to Soldier”, som markedsforing.dk tidligere har
skrevet om.
Da Aagaard i september lancerede From Soldier to Soldier havde det fynske smykkefirma ingen anelse om, hvordan salget ville gå. Et optimistisk bud lød på et salg omkring 3.000 armbånd.
Men her små tre måneder efter lanceringen kan Aagaard konstatere, at efterspørgslen har været langt større end forventet. Helt nøjagtigt er der solgt 12.000 armbånd – og med en donation på 100 kroner per solgt armbånd udløser salget en check på 1, 2 million kroner. Hos STSOP er glæden naturligvis til at få øje på.
– Vi er meget taknemmelige over, at Aagaard har hjulpet os med at sætte fokus på en vigtig sag for de danske soldater. Som en lille forening ville vi for det første aldrig kunne skabe så meget omtale, som vi har fået de sidste tre måneder. Og for det andet ville vi aldrig alene kunne rejse et beløb af den størrelse, siger formanden for STSOP René Dall Qvist Rasmussen.
Med checken fra Aagaard lægger STSOP et vigtigt fundament for det fremtidige arbejde, da pengene skaber den nødvendige kapital for, at STSOP i endnu højere grad kan fortsætte med at skabe bedre rammer for både soldater og pårørende.
Administrerende direktør fra Aagaard, Jens R. Møller, siger:
– Vi er overvældede af den store interesse, som forbrugerne har vist From Soldier to Soldier. Og i dag kan jeg kun sige, at jeg er rigtig glad for, at vi gik ind i projektet. Danmark udsender årligt mere end 1200 udsendte soldater, og for nogle af dem får det alvorlige konsekvenser. Derfor er vi glade for at kunne være med til at støtte STSOP og derigennem også de sårede hjemvendte soldater og deres pårørende.