Danmark får den 1. januar en ny konkurrent til de to dominerende spillere på Outdoor-markedet, AFA Decaux og Clear Channel. Den nye aktør hedder Out of Home Media, og det er Henrik Sørensen, den tidligere Clear Channel CEO, der er initiativtageren.

– Outdoor markedet har en lysende fremtid foran sig, ikke mindst fordi mediet har en høj dækning og frekvens kombineret med en lav kontaktpris og bl.a. effektivt kan bygge kendskab for annoncøren, siger Henrik Sørensen.

– Kendskab er jo den vigtigste forudsætning for salg. Det er ligeledes en vigtig egenskab, at mediet ikke kan fravælges af forbrugeren, og at det i øvrigt spiller rigtig godt sammen med øvrige mediegrupper som TV, print og de digitale og bærbare medier.

– Busreklame i kombination med TV, print og on-line forlænger og forstærker opbygningen af kendskab billigere og mere effektivt end via andre massemedier, fortsætter Henrik Sørensen og tilføjer, at:

– Busreklamen er tilstede i bybilledet og i forbrugerens købscyklus. McDonalds, Netto, COOP, Toms, Fields, Bianco Sko og mange andre annoncører bør bruge busmediet endnu mere i deres kommunikation.

En solid investor er inde med kapital i det nye outdoorselskab, Out of Home Media, hvor Henrik Sørensen naturligvis også ejer en andel.

Slog Clear Channel på målstregen

Men ærlig talt: Du træder ind på et konkurrencepræget marked, hvad kan I bidrage med ?

– Vi har skrevet kontrakt med Arriva, der befordrer godt 180 millioner passagerer om året i, hvad der svarer til ca. halvdelen af det samlede antal busser (1.200. red.) i Danmark. Arriva dækker 15 pct. af DSB samlede strækninger. Det er Danmark største enkeltstående outdoor kontrakt, vi har vundet.

Arriva kontrakten er overtaget fra Clear Channel, der nok er ked af tabet af den store kontrakt, men hvor Arrivas aftale med Out of Home Media ifølge Clear Channel ikke er tilstrækkelig lukrativ.

Hvad siger du til det?

– Jeg har ingen kommentarer til konkurrenternes synspunkter. Vi er meget tilfredse med aftalen med Arriva, og den giver os en omsætning fra start på 50 mio. kr. årligt – i runde tal. Arriva aftalen sikrer os 13-14 pct. af det samlede outdoor-marked.

– Inden for tre år er målet en omsætning på 100 mio. kr. I de 12 år, jeg var CEO i Clear Channel, seksdoblede vi omsætningen og havde et årligt tocifret million-overskud. Der udover skabte vi en virksomhed, der var attraktiv for både samarbejdspartnere og medarbejdere. Det gør vi igen, tilføjer Henrik Sørensen.

Nye idéer i støbeskeen

Også hos Arriva er der glæde over den nye samarbejdsaftale:

– Vi forventer os meget af det nye samarbejde. Henrik Sørensen er jo en erfaren herre, så vi glæder os til at videreudvikle bus- og togreklame sammen med ham og hans folk, siger Thomas S. Hedegaard, kommerciel direktør i Arriva Danmark.

– Helt principielt er det forfriskende med nyt, men alligevel rutineret blod i branchen, og vi har allerede en del idéer i støbeskeen, som vi glæder os til at præsentere.

Tilbage til Henrik Sørensen. Thomas S. Hedegaard fortæller, at I tænker nyt. Hvad ser du, de andre ikke ser?

– Et ekstremt effektivt medie med et ekstremt stort ekstra potentiale. Endnu større reklame formater. Lys på reklamefladerne på buslangsiderne.  Et medie der effektivt kan skabe kendskab via høj dækning og frekvens.

– Mon ikke de fleste i branchen er enige i, at digitaliseringen inden for outdoor i Danmark halter voldsomt bagefter, og der generelt set mangler innovation og dynamik i outdoor branchen?

– Desuden er forbrugerne i stigende grad på smartphones og tablets, hvilket passer perfekt til outdoor. Vi kobler de store flader på fx buslangsiderne med de bærbare, så synergien er indlysende.

Prøv at uddybe?

– De fleste ved, at tv-seningen fragmenteres og printmedierne endnu ikke har nået bunden. Det betyder, at hvis vi er i stand til at fylde det hul ved at tænke cross media fra outdoor til de nye medier og tilbage igen, har vi et fabelagtigt potentiale. I teorien er det simpelt, men nogen skal jo gå forrest, og det agter vi at gøre.

Busmedierne er meget synlige

Du siger, at bureauer og annoncører har underinvesteret i kombinationen af digitalt og outdoor. Prøv at forklare?

– De tværmediale budskaber fungerer langt mere effektivt, hvis vi indleder rejsen på fx en buslangside, og flytter kommunikationen over på de bærbare devices. Hvis fx Arriva transporterer 180 millioner passager årligt, er det jo kun toppen af isbjerget. Dertil kommer et langt højere antal respondenter, der ser Arrivas busser og tog.

Men ærligt talt: Busser og tog?

– Busmedier er meget, meget synlige, og kontaktprisen for annoncøren er meget fordelagtig. Busmediet bliver endnu mere attraktivt i København, når antallet af reklamer i den indre by snart reduceres kraftigt i forbindelse med en ny aftale om buslæskærme i Københavns Kommune. Det gælder ikke for busserne, der dermed bliver endnu mere attraktive som reklamemedie.

Så I vil investere i digitale skærme bl.a. på buslangsiderne?

– Vi investerer, hvor det er fordelagtigt for annoncørerne, Arriva og os. Og det kan være mange andre steder end på busserne. Men du får ikke min endelige plan i detaljer. Konkurrenterne kunne jo læse med.

Det sidste massemedie?

Med det antal kontakter, en annoncør opnår via outdoor, kan det jo kaldes for et massemedie?

– Helt enig. Det er et massemedie, og måske på sigt endda det sidste af slagsen. Alle ved jo, at tv-seningen fragmenteres. Det gør ikke tv til et ringe medie, bestemt ikke, men flow-tv er så meget under pres, at tv i dag også skal skæres til at blive set på web’en. Og alle ved, at dagbladene mister annoncører i rasende fart.

– Ergo opnår outdoor-annoncørerne et større og mere præcist reach, samt en effektiv høj dækning og frekvens og kan tænke kommunikationen sammen med de øvrige store mediegrupper samt smartphones og tablets.

– Endelig har outdoor-mediet i Danmark en betydeligt mindre markedsandel end i landene omkring os, i nogle tilfælde endda kun halvdelen, så potentialet er meget stort, slutter Henrik Sørensen.