Efter flere år med stagnation og lønnedgang er der igen flere penge til danske business-to-business-sælgere. Det viser den seneste lønstatistik, som deres organisation Danske Sælgere har lavet.
I perioden 1998-2003 har sælgerne fået deres realløn (købekraft) udhulet med omkring 0,6 procent årligt, med 2002 som det ”værste” år. I 2004 steg reallønnen til gengæld med 1,5 procent, altså lønnen renset for skat, inflation m.v. Lønnen steg i 2004 mere end gennemsnittet for privatansatte.
Ifølge Danske Sælgere tæller det på positivsiden, at sælgerne ikke har oplevet samme faldende beskæftigelse som i andre faggrupper. Den konstante beskæftigelse hænger ifølge foreningens landsformand, Jens Neustrup Simonsen, sammen med løntilbageholdenheden.
Danske Sælgere organiserer omkring 28.500 sælgere o.lign., primært business-to-business-sælgere. Gennemsnitslønnen ligger på 32.200 kroner om måneden; højeste løn får gruppen inden for medicinalbranchen, og ringest lønnet er sælgerne inden for engroshandel og landbrug.
asj