AXA har gennem det seneste årti ydet stor støtte til nogle af Sverige og Norges største idrætsprofiler, og nu er turen så kommet til danske Lotte Friis, et af Danmarks største medaljehåb i svømning ved OL i London til næste år.
Sponsoraftalen løber fra den 1. januar 2012 og to år frem og gør, at Lotte Friis – som kort før sommerferien kom på professionel kontrakt hos Herlev Svømmeklub
takket været et sponsorat med dialog- og webbureauet Magnetix – kan sætte alt ind på at være optimalt forberedt til OL.
Lotte Friis bliver med sponsoratet en del af en af Nordens største sportsforeninger, AXA Sport Club, og hun er personligt meget glad for aftalen.
– Det har altid været vigtigt for mig at finde en samarbejdspartner som jeg kan stå 100 procent inde for. AXA repræsenterer alle de værdier jeg selv brænder for. At få en sund og god start på dagen vægter jeg meget højt i forbindelse med min træning, og det med at spise rigtigt er en vigtig del af min hverdag. Derfor føler jeg at AXA og jeg er et perfekt match. Jeg har set hvad de har gjort for andre idrætsudøvere i Skandinavien og jeg glæder mig til at blive en del af AXA Sport Club, siger Lotte Friis.
Også hos AXA er der stor begejstring for samarbejdet med den danske svømmestjerne.
Peter Larsson, der er nordisk chef for AXA Sports Club siger:
– Vi er overbeviste om, at Lotte bliver en perfekt ambassadør for AXA og vores fortsatte satsning på sunde morgenmadsprodukter i Danmark. En af Lottes første opgaver bliver i øvrigt at medvirke i en reklamefilm sammen med en svensk og en norsk idrætsstjerne. En film, som bliver vist i alle de skandinaviske lande i 2012.