Stein Baggers svenske makker Mikael Ljungman er parat til at betale en del af de 200 mio. kr., der er opgjort som hans gæld til konkursboet efter IT Factory. Til gengæld for at betale en del af sin gæld kræver Ljungman, at resten af gælden bliver slettet, og at han dermed er gældfri, når han har overstået de syv års fængsel, som han i 2010 blev idømt for at have hjulpet Stein Bagger med at snydt en række leasingselskaber og banker for omkring 1 mia. kr.
–Vi har en dialog med Ljungman, fordi vi undersøger muligheden for at lave en aftale med ham, der gør, at han kan betale et beløb til os, siger partner hos kammeradvokaten Boris Frederiksen, der er kurator på boet efter IT Factory, til Børsen.
Ifølge advokaten har svenskeren tilkendegivet, at han har både viljen og evnen til at betale, og nu handler det altså om at nå til enighed om en aftale. For kammeradvokaten kan en aftale med Ljungman vise sig at være attraktiv, fordi det betyder, at advokaten kan indstille den svære eftersøgning efter de mange millioner, der forsvandt i forbindelse med svindelnummeret.
Det er uvist, hvor mange penge Mikael Ljungman kan og vil slippe i forsøget på at komme af med sin gæld, ligesom det er uklart, hvad der skal til for at stille kammeradvokaten tilfreds, men et “symbolsk beløb” er ikke nok, lader Boris Frederiksen forstå.