Bates/Red Cell kan nu skrive Singapore Airlines på kundelisten. Det gælder budgettet for det skandinaviske marked.
Kunden er overtaget fra Gorm Larsen & Partners, som ellers vandt flyselskabet for under et år siden i en bureau-konkurrence.
– Vi har i en årrække samarbejdet med Doberman, og primært på grund af en person. Men Doberman blev overtaget af Outbox, og vores ankermand gik videre til Gorm Larsen & Partners. Så da bureauet vandt i konkurrencen, var kontinuiteten sikret. Men den kontaktmand, der var sat på holdt hurtigt op, og afløseren forsvandt også. Samtidig begyndte vores ankermand igennem en årrække at interessere sig for at lave andre ting. Og da vores hovedkontor arbejder med Bates-partnere og egentlig gerne ser, at vi også gør det, var det et naturligt tidspunkt at gå til Bates/Red Cell som ny partner, siger salgs- og marketingchef Allan Hoffery.
Han fortæller videre, at Bates har været med til at lægge en ny linje for den kommunikation, der tilrettelægges lokalt i Skandinavien ved siden af den overordnede internationale kommunikation. fin