David Beckham har utvivlsomt lagt sine bedste dage i de internationale fodboldarenaer bag sig, men han er stadig en superstjerne og et superbrand.

Det ved Samsung, der har gjort den præcissparkende englænder til frontfigur i den reklamefilm, som skyder De Olympiske Lege i gang for den koreanske producent af bl.a. mobiltelefoner og tablets.

Samsung er en af OL i Londons 11 globale sponsorer.

Samsungs olympiske kampagne er baseret på temaet: ”Everyone´s Olympic Games”, og den kredser omkring kærligheden til sport i hvert et hjørne af verden og i alle samfundslag.

Dertil kommer – naturligvis – Samsungs seneste Galaxy-produkt, der ifølge filmen gør det let for almindelige mennesker at dele store sportsøjeblikke med venner og bekendte.

Det kreative koncept bag kampagnen er udviklet af reklamebureauet Cheil i England, og filmen er produceret af Radke Film Group.

Reklamefilmen – som du kan se i toppen af artiklen – vises i disse dage i 26 lande.