Kunde & Co topper for første gang MyResearchs imageanalyse, der laves for bureausitet bureaubiz.dk. Dermed skifter det store marketing- og kommunikationshus sidste års 2. plads ud med den fornemste placering. Dermed skubbes &Co ned fra tronen til en 3. plads, fordi vi på 2. pladsen finder Mensch, der indtil videre ikke har ligget i top-10, men i sine sidste dage som Propaganda lå på en 5. plads.
Hvorfor tror du, at Mensch pludselig er blevet så ”synlig” på image-radaren?
– Vores egen analyse er, at der er to primære årsager: Den ene er navneskiftet. Da vi hed Propaganda, lå vi for tre år siden på en femteplads, og der har nok været lidt forvirring i markedet omkring navneskiftet. Men det er nu en realitet, så på en måde er vi egentlig blot tilbage i top 5, siger Bjørn Stene, adm. direktør hos Mensch. 
– Men i de senere år har vi også været begunstiget med opgaver, som de fleste nok vil anerkende, er lidt tungere end gennemsnittet. Her tænker jeg på Mærsk Line, Deloitte, Det Kongelige Teater, Landbrug & Fødevarer og senest Dong.
Image-målingen dækker en række faktorer lige fra det almindelige kendskab til marketingchefernes lyst til at invitere bureauet med i en pitch, hvortil skal føjes en række kvalitative udsagn. Hele 384 marketingansvarlige har besvaret MyResearchs web-skemaer, hvilket hæver analysen til en af de betydeligste i Danmark blandt marketingansvarlige.
De to mest ”kendte” bureauer udmærker sig bl.a. ved, at de tager deres egen medicin og markedsfører sig intensivt. Især Kunde & Co fokuserer hårdt på kunderne i kommunikationen for sig selv, hvilket tilsyneladende giver pote på den lange bane. Mensch positionerer sig også anderledes end landets andre bureauer, idet Mensch investerer i de smukt formulerede og drilske teksttunge annoncer, hvor bureauet udfordrer læsernes fordomme. Mensch har desuden brugt tv-mediet til at profilere sig selv, igen ved at mane til eftertanke.

Top 10 – med sidste års placering i parentes.
1. Kunde & Co (2)
2. Mensch (18)
3. &Co (1)
4. Wibroe, Duckert & Partners (3)
5. Hjaltelin, Stahl & Co (6)
6. Recommended (4)
7. Ogilvy & Mather (21)
8. Bates Y&R (11)
9. Wunderman (20)
10. Envision (26)
Kilde: MyResearch.