Artikler og nyheder fra blandt andet Berlingske Tidende, B.T. og Århus Stiftstidende er nu også tilgængelige på mobiltelefonen.
Tiltaget fra Berlingske Media sker i erkendelse af, at danskerne i stadig større grad konsumerer nyheder og underholdning via online-medier.
Berlingske Media har med mere end 60 aviser og endnu flere hjemmesider ugentlig kontakt med over 2,5 millioner danskere.
Det giver samarbejdspartneren mobilePeople, der skal sælge de mobile annoncer, et nyt bredt medietilbud til de annoncører, der ønsker at målrette annoncer mod relevante målgrupper.
– Vi ser store muligheder i mobile teknologier, hvor vores læsere får adgang til vores indhold når som helst og hvor som helst. Det mobile net bliver stadig hurtigere, og vi arbejder målrettet på at tilbyde interessant og læseværdigt stof i en brugergrænseflade, som er attraktiv for både brugere og annoncører, siger koncernchef Lisbeth Knudsen, Berlingske Media.
MobilePople udvikler, designer og implementerer produkter inden for mobile annonceprodukter, og ifølge Lisbeth Knudsen vil kombinationen af de to virksomheders felter give en god platform, hvorpå Berlingskes mobilstrategi over for annoncører kan forfølges.
sm