Berlingske Media har fundet ny bladsalgsdirektør, Hans-Christian Kock, hos dagbladskonkurrenten Kristeligt Dagblad.
Her har han ellers huseret siden 2005 som salgs- og marketingdirektør. Han har således været en del af Kristeligt Dagblads positive udvikling i perioden, da han både har haft ansvaret for den traditionelle del af forretningen og etableringen af avisens digitale områder.
– Med Hans-Christian Kock er jeg sikker på, at vi får en kreativ bladsalgsdirektør. Han får samtidig som chef for Berlingske Medias samlede privatkundesalg ansvaret for bundlinjen i forhold til vores nye initiativer med salg af redaktionelt indhold på digitale platforme, som eksempelvis den nye Plus shop på bt.dk, og vores e-commerce forretning med bl.a. produkter som Sweetdeal og salg af forskellige varer. Her får vi brug for både det helhedssyn på forretningen og den evne til nytænkning, som jeg er sikker på, at Hans-Christian Kock kan levere i et godt samspil med de øvrige direktører i koncernledelsen, siger koncernchef i Berlingske Media Lisbeth Knudsen.
Hans-Christian Kock begyndte sin karriere i mediebranchen på dagbladet Aktuelt som teamleder i 1997 og kom derfra i 2001 til TDC som supervisor i Call Center Europe A/S. I 2002 skiftede han til Kristeligt Dagblad som annoncechef, og i 2005 blev han udnævnt til salgs- og marketingdirektør. Han har siden 2008 undervist på CRM-akademiet.
Den endelige dato for Hans-Christian Kocks tiltræden er endnu ikke fastlagt.